Prejsť na obsah

Úvod / Porovnanie

Referenčné porovnanie

Smernica 2006/42/ES → nariadenie (EÚ) 2023/1230: porovnanie článok po článku

Aktualizované 26. augusta 2026 · každý riadok uvádza svoj zdroj

Prechod zo smernice o strojových zariadeniach na nariadenie (EÚ) 2023/1230 nie je len bežnou aktualizáciou verzie. Ide o zmenu právnej povahy, ktorá so sebou prináša tri dôsledky, ktoré pri bežnom čítaní vôbec nemožno predvídať.

Prvý dôsledok: už žiadna transpozícia. Smernica stanovuje požadovaný výsledok a ponecháva na každom členskom štáte, ako naformuluje svoj zákon; smernica 2006/42/ES musela byť transponovaná najneskôr do 29. júna 2008 a uplatňovať sa od 29. decembra 2009 (čl. 26). Dvadsaťsedem transpozícií, dvadsaťsedem systémov odkazov a technická dokumentácia citujúca vnútroštátne nariadenie vlády namiesto európskeho článku. Nariadenie sa naopak končí nekompromisnou vetou: „Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch“ (článok 54 posledný pododsek). Záväzným textom sa stáva samotné nariadenie v konsolidovanom znení a dokumentácia opierajúca sa o vnútroštátny transpozičný predpis sa od 20. januára 2027 bude pri nových uvádzaniach na trh opierať o bezpredmetný základ.

Druhý dôsledok: žiadne prechodné obdobie. Žiadne prechodné obdobie súbežnej platnosti, žiadne „až do vyčerpania konštrukčných zásob“. Rozhoduje dátum uvedenia na trh, výrobok po výrobku. Strojové zariadenie uvedené na trh 19. januára 2027 sa spravuje smernicou; rovnaké zariadenie na druhý deň, 20. januára, už nariadením. To, čo upravuje článok 52, nie je prechodné obdobie pre výrobcov, ale ochrana výrobkov, ktoré už boli na trh uvedené: výrobky uvedené na trh v súlade so smernicou pred týmto dátumom sa môžu naďalej sprístupňovať na trhu.

Tretí dôsledok: text sa už začal uplatňovať. Kapitola VI, venovaná dohľadu nad trhom, sa uplatňuje už od 19. júla 2023 na výrobky podliehajúce smernici, namiesto jej článku 11 (článok 52 ods. 1). Inými slovami: termín v roku 2027 sa týka konštrukcie a dokumentácie; režim kontrol sa však už riadi nariadením.

Dátum a pasca, ktorá ho sprevádza

20. januára 2027, nie 14.

Nariadenie bolo uverejnené v Ú. v. EÚ L 165 z 29. júna 2023 a nadobudlo účinnosť 19. júla 2023. Vtedy uverejnený text uvádzal „14. januára 2027“ v článkoch 51, 52 a 54. Korigendum uverejnené v Ú. v. EÚ L 169 zo 4. júla 2023, s. 35, nahrádza tento dátum dňom 20. januára 2027 (body 5, 6 a 10) a zároveň opravuje ďalších jedenásť dátumov v texte.

Pasca je veľmi konkrétna: HTML verzia pôvodného textu, ktorú EUR-Lex zobrazuje pre dokument CELEX 32023R1230, stále uvádza „14. januára 2027“, overené k 26. augustu 2026. Iba konsolidované znenie obsahuje túto opravu, označenú značkami ►C1. Dokumentácia, zmluva alebo harmonogram prác zostavené na základe neopravenej verzie sa mýlia o šesť dní, a to na mieste, kde si chybu nikto nevšimne.

Zdroje: nariadenie (EÚ) 2023/1230, články 51, 52 a 54 — text uverejnený v Ú. v. EÚ L 165 z 29.6.2023 · korigendum, Ú. v. EÚ L 169, 4.7.2023, s. 35 · konsolidované znenie k 27.07.2026. Existujú ďalšie dve korigendá, bez vplyvu na španielske znenie: korigendum R(02) sa týka iba holandského znenia; korigendum R(03) sa týka nemeckého a slovenského znenia.

Čo sa mení, riadok po riadku

Tridsať tém, každá s odkazom na článok alebo prílohu, ktorá ju upravuje. Pravý stĺpec nie je komentár: predstavuje to, koľko práce navyše daný riadok prinesie tomu, kto vedie technickú dokumentáciu.

Smernica 2006/42/ES a nariadenie (EÚ) 2023/1230: porovnanie článok po článku, overené k 26.08.2026
TémaPodľa smernice 2006/42/ESPodľa nariadenia (EÚ) 2023/1230Čo to znamená v praxi
Právna povaha predpisu Smernica: každý členský štát ju transponuje. Transpozícia najneskôr do 29.06.2008, uplatňovanie vnútroštátnych ustanovení od 29.12.2009 (čl. 26). Nariadenie: „záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch“ (článok 54 posledný pododsek). Žiadna transpozícia. Záväzným textom technickej dokumentácie sa stáva samotné nariadenie. Odkazy na vnútroštátne transpozičné predpisy strácajú svoj zmysel pri uvádzaní na trh po 20.01.2027.
Dátum zmeny Zrušená s účinnosťou od 20.01.2027 (článok 51 ods. 2 nariadenia, v korigovanom znení). Uplatňuje sa od 20.01.2027 (článok 54 druhý pododsek, v korigovanom znení). Nadobudnutie účinnosti: 19.07.2023. Žiadne prechodné obdobie. Rozhodujúci je dátum uvedenia výrobku na trh, nie dátum objednávky ani dátum návrhu konštrukcie.
Výrobky už uvedené na trh — Článok 52 ods. 1: výrobky uvedené na trh v súlade so smernicou pred 20.01.2027 sa môžu naďalej sprístupňovať na trhu. Článok 52 ods. 2: certifikáty ES skúšky typu vydané a rozhodnutia o schválení prijaté v súlade s čl. 12 smernice zostávajú v platnosti až do uplynutia ich platnosti. Zásoby spĺňajúce požiadavky sa dopredávajú bez prepracovania dokumentácie. Kapitola VI nariadenia sa však na tieto výrobky uplatňuje už od 19.07.2023 namiesto čl. 11 smernice.
Rozsah pôsobnosti a „súvisiace výrobky“ Článok 1 ods. 1: sedem skupín výrobkov patriacich pod „výrobky“: strojové zariadenia, vymeniteľné prídavné zariadenia, bezpečnostné komponenty, prostriedky na viazanie (zavesenie) bremien, reťaze, laná a popruhy, odnímateľné mechanické prevodové zariadenia, čiastočne skompletizované strojové zariadenia. Článok 2 ods. 1: strojové zariadenia a päť kategórií súvisiacich výrobkov (písmená a) až e)); na čiastočne skompletizované strojové zariadenia sa nariadenie vzťahuje tiež. Celok sa označuje ako „výrobky patriace do rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia“. Pozor: článok 3 nedefinuje súvisiaci výrobok; rozsah je určený taxatívnym výpočtom v článku 2 ods. 1. Vecný rozsah sa mení len minimálne; terminológia sa mení všade. Takmer všetky požiadavky teraz uvádzajú „strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok“: dokumentáciu napísanú len so slovom „strojové zariadenie“ je potrebné prejsť vetu po vete. A pre definíciu súvisiaceho výrobku je potrebné čítať článok 2, nie slovník v článku 3.
Definícia strojového zariadenia a softvér Článok 2 písm. a): päť odrážok, všetky hmotnej povahy. Bezpečnostný komponent (písm. c)) je „komponent“, bez akejkoľvek zmienky o digitálnej povahe. Článok 3 bod 1: šesť písmen vrátane písm. f): „zostava […] ktorej chýba len nahratie softvéru určeného na konkrétne použitie predpokladané výrobcom“. Bezpečnostný komponent je po novom „fyzický alebo digitálny komponent“ (článok 3 bod 3). Samostatne uvedený bezpečnostný softvér na trh je plnohodnotným regulovaným výrobkom s vlastnou technickou dokumentáciou, vyhlásením a v prípade samovyvíjajúceho sa správania aj so zapojením notifikovanej osoby.
Čiastočne skompletizované strojové zariadenia Čl. 13. Návod na montáž: príloha VI. Vyhlásenie o začlenení: príloha II časť 1 oddiel B. Príslušná technická dokumentácia: príloha VII časť B, uchovávaná desať rokov od posledného dátumu výroby. Články 11 a 22. Návod na montáž: príloha XI. EÚ vyhlásenie o začlenení: príloha V časť B, ktorá „Priebežne sa aktualizuje“ (článok 22 ods. 2). Technická dokumentácia: príloha IV časť B, uchovávaná desať rokov po uvedení na trh (článok 11 ods. 3). Menia sa všetky odkazy na prílohy, ako aj začiatok plynutia lehoty na uchovávanie. Vzor vyhlásenia o začlenení prevzatý v pôvodnom znení bude formálne nesprávny.
Kategórie s prísnejším posudzovaním Príloha IV: jednotný zoznam 23 kategórií, na ktorý odkazuje čl. 12 ods. 3 a 4. Príloha I rozdelená na dve časti: časť A (6 kategórií) a časť B (19 kategórií), článok 6. Komisia ju môže meniť prostredníctvom delegovaných aktov (článok 6 ods. 2) podľa rizikových kritérií uvedených v odsekoch 4 až 7. Základná otázka každej dokumentácie: patrí výrobok do časti A, časti B alebo mimo prílohy I? Odpoveď určuje postup, harmonogram aj povinnosť prizvať notifikovanú osobu.
Strojové učenie v prílohe I — Príloha I časť A body 5 a 6: bezpečnostné komponenty „s úplne alebo čiastočne sa samovyvíjajúcim správaním“, ktoré využívajú prístupy strojového učenia a plnia bezpečnostné funkcie; strojové zariadenia, ktorých vstavané systémy plnia takéto funkcie bez toho, aby boli samostatne uvedené na trh. Bezpečnostná funkcia, ktorá sa učí, automaticky zaraďuje výrobok do časti A, čo znamená povinnú účasť notifikovanej osoby bez možnosti vyhnúť sa jej uplatnením noriem.
Postupy posudzovania zhody Čl. 12. Mimo prílohy IV → vnútorná kontrola výroby (príloha VIII). Príloha IV s harmonizovanými normami pokrývajúcimi všetky relevantné základné požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosť → možná vnútorná kontrola, alebo ES skúška typu (IX), alebo úplné zabezpečenie kvality (X). Inak → IX alebo X. Článok 25. Mimo prílohy I → modul A, vnútorná kontrola výroby (príloha VI). Príloha I časť B → modul A len vtedy, ak návrh vychádza z harmonizovaných noriem alebo spoločných špecifikácií špecifických pre danú kategóriu, ktoré pokrývajú všetky relevantné základné požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosť; inak B+C (VII+VIII), H (IX) alebo G (X). Príloha I časť A → výlučne B+C, H alebo G. Najnákladnejšia zmena nariadenia: pri šiestich kategóriách z časti A možnosť vlastného posúdenia zaniká, a to aj pri úplnom uplatnení harmonizovaných noriem.
Harmonizované normy a predpoklad zhody Článok 7 ods. 2: predpoklad zhody pre strojové zariadenie vyrobené v súlade s harmonizovanou normou, na ktorú bol uverejnený odkaz v Úradnom vestníku EÚ. Odkazy sú dnes zhrnuté vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ) 2023/1586, ktoré bolo šesťkrát zmenené, naposledy rozhodnutím (EÚ) 2026/546 z 12.03.2026. Článok 20 ods. 1: rovnaký mechanizmus, ale podľa nariadenia. K 26.08.2026 nie je podľa neho uverejnená žiadna norma. Článok 20 ods. 3: Komisia môže prostredníctvom vykonávacích aktov prijať spoločné špecifikácie, ak štandardizácia nepostupuje. Každá norma v dokumentácii nesie dva datované stavy: jeden podľa smernice a druhý podľa nariadenia. Zoznam noriem s jediným stavom je vopred neaktuálny. Neuverejnená
Predpoklad zhody na základe certifikácie kybernetickej bezpečnosti — Čl. 20 ods. 9: pri výrobkoch certifikovaných alebo krytých vyhlásením o zhode podľa schémy certifikácie kybernetickej bezpečnosti prijatej v súlade s nariadením (EÚ) 2019/881, na ktorú boli uverejnené odkazy v Ú. v. EÚ, sa predpokladá zhoda s bodmi 1.1.9 a 1.2.1 prílohy III v rozsahu, v akom sú pokryté. Nový spôsob preukazovania zhody, ktorý bude existovať až po uverejnení schémy. Je potrebné ho sledovať presne rovnako ako uverejňovanie noriem. Očakávaná
Vysokoriziková umelá inteligencia — Článok 8, odseky doplnené nariadením (EÚ) 2026/1744 z 08.07.2026, uplatniteľným od 27.07.2026: Komisia prijíma delegované akty, ktorými mení prílohu III s cieľom doplniť požiadavky zohľadňujúce nariadenie (EÚ) 2024/1689, uplatniteľné najneskôr od 02.08.2028. Čl. 20 ods. 10: dovtedy platí predpoklad zhody prostredníctvom harmonizovaných noriem uvedených v článku 40 daného nariadenia. Príloha III nie je nemenná: komponenty umelej inteligencie do nej vstúpia prostredníctvom delegovaného aktu. Prehľad požiadaviek musí byť verzionovaný a datovaný, nikdy nie vytlačený raz a navždy.
Kde sa nachádzajú základné požiadavky Príloha I, ktorej predchádzajú jej „VŠEOBECNÉ ZÁSADY“. Príloha III: časť A (vymedzenie pojmov), časť B (všeobecné zásady) a následne šesť kapitol. Tabuľka zhody sa nachádza v prílohe XII. Každý odkaz na „prílohu I, bod 1.x“ sa musí prepísať na „prílohu III, oddiel 1.x“. Upozornenie: tabuľka zhody funguje na úrovni kapitol (príloha I, body 1.1.2 až 1.1.8 → príloha III, kapitola 1), nie oddiel po oddiele. Presné priradenie je potrebné urobiť manuálne.
Kybernetická bezpečnosť: 1.1.9 Žiadna rovnocenná požiadavka. Príloha III, oddiel 1.1.9 „Ochrana pred zneužitím“: pripojenie k inému zariadeniu nesmie viesť k nebezpečným situáciám; hardvérové komponenty a softvér alebo údaje nevyhnutné pre bezpečnosť sú chránené pred náhodným alebo úmyselným poškodením; strojové zariadenie zhromažďuje dôkazy o každom oprávnenom alebo neoprávnenom zásahu do nich; nainštalovaný softvér potrebný na bezpečnú prevádzku je identifikovaný a tieto informácie musia byť kedykoľvek ľahko prístupné. Celá časť technickej dokumentácie bez akéhokoľvek precedensu: integrita, sledovací log udalostí, inventár softvéru. To nemožno prevziať zo spisu podľa 2006/42: musí sa to nanovo vytvoriť.
Ovládacie systémy a samovyvíjajúce sa správanie: 1.2.1 Príloha I, bod 1.2.1: bezpečnosť a spoľahlivosť ovládacích systémov vzhľadom na poruchy, chyby a predpokladané zaťaženia. Príloha III, oddiel 1.2.1: rovnaký základ, rozšírený o „odôvodnene predvídateľných úmyselných pokusov tretích strán“, pričom pri každom ovládacom systéme sa vyžaduje záznam o zásahoch a nahraných verziách bezpečnostného softvéru (uchovávaný počas piatich rokov); pri úplne alebo čiastočne samovyvíjajúcom sa správaní alebo logike: činnosti obmedzené na vymedzenú úlohu a priestor pohybu, zaznamenávanie údajov o rozhodovacom procese (uchovávanie: jeden rok), možnosť nápravy v ktoromkoľvek okamihu. Dve lehoty uchovávania, ktoré sú priamo zabudované do architektúry výrobku, nie do šanónu: jeden rok pre rozhodovacie údaje, päť rokov pre záznamy o zásahoch, dostupné priamo na stroji, ktorý môže byť offline.
Návod na použitie: jazyk a status Príloha I, bod 1.7.4: ku každému strojovému zariadeniu musí byť priložený návod na použitie v úradnom jazyku alebo jazykoch členského štátu. Povinné označenia „pôvodný návod“ a „preklad pôvodného návodu“ (bod 1.7.4.1 písm. a) a b)). Článok 10 ods. 7 posledný pododsek: návod na použitie, bezpečnostné informácie a informácie uvedené v prílohe III sa poskytujú v „v jazyku, ktorý je pre používateľov ľahko zrozumiteľný a ktorý určí dotknutý členský štát“. Príloha III oddiel 1.7.4 odkazuje na článok 10 ods. 7 a už neobsahuje dvojicu pôvodný návod / preklad. Formalizmus pôvodného návodu a prekladu z textu mizne. Požadovaný jazyk naďalej určuje každý členský štát: overuje sa trh po trhu, nie iba raz pre celú Úniu.
Digitálny návod na použitie Neupravený: návod na použitie musí sprevádzať strojové zariadenie. Článok 10 ods. 7: návod možno poskytnúť v digitálnej forme. Výrobca uvedie spôsob prístupu k nemu priamo na výrobku, alebo ak to nie je možné, na obale alebo v sprievodnom dokumente (a); sprístupní ho vo formáte, ktorý umožňuje jeho tlač, stiahnutie a uloženie a je prístupný aj počas poruchy (b); zabezpečí jeho prístupnosť online počas predpokladanej životnosti a najmenej desať rokov po uvedení na trh (c). Tlačená verzia bezplatne do jedného mesiaca na žiadosť pri kúpe. Pre neprofesionálnych používateľov sa základné bezpečnostné informácie naďalej poskytujú v tlačenej forme. Desaťročný hosting je firemný záväzok, nie len zaškrtávacie políčko: stabilná URL adresa, nemenné verzie, preukázateľná dostupnosť, jazyky a postup na bezplatné zaslanie v tlačenej podobe do jedného mesiaca.
Vyhlásenie o zhode ES vyhlásenie o zhode, príloha II časť 1 oddiel A. Originál sa uchováva najmenej desať rokov po poslednom dátume výroby. EÚ vyhlásenie o zhode, článok 21 a príloha V časť A. „Nepretržite sa aktualizuje“ (článok 21 ods. 2) a prekladá sa do požadovaných jazykov. Sprevádza výrobok alebo návod na použitie alternatívne uvádza internetovú adresu alebo strojovo čitateľný kód, prostredníctvom ktorého je prístupné; digitálna verzia zostáva online najmenej desať rokov (článok 10 ods. 8). Vyhlásenie podpísané raz a založené do archívu už nestačí: udržiava sa aktuálne a jeho zverejnená online verzia zaväzuje výrobcu počas celej životnosti výrobku.
Označenie CE Článok 16 a príloha III smernice. Články 23 a 24: označenie viditeľné, čitateľné a nezmazateľné; na obale a v sprievodných dokumentoch, ak to povaha výrobku neumožňuje alebo neodôvodňuje; nasledované identifikačným číslom notifikovanej osoby pri postupoch podľa článku 25 ods. 2 (písm. a, b, c) a ods. 3 (písm. b, c, d). Výrobný štítok sa mení hneď, ako sa zmení postup. Šesť kategórií v časti A teraz vyžaduje uvedenie čísla notifikovanej osoby priamo na výrobku.
Identifikácia výrobku a výrobcu Príloha I, bod 1.7.3 (označovanie strojových zariadení). Článok 10 ods. 5: označenie modelu, série alebo typu, rok výroby, číslo šarže alebo sériové číslo. Článok 10 ods. 6: meno, zapísané obchodné meno alebo zapísaná ochranná známka, poštová adresa a webové sídlo, e-mailová adresa alebo iný digitálny kontakt s jediným kontaktným miestom v jazyku ľahko zrozumiteľnom pre používateľov a orgány. Digitálne kontaktné údaje sa stávajú povinnými na štítku alebo na jeho náhrade. Nedoručiteľná e-mailová adresa predstavuje formálnu nezhodu.
Technická dokumentácia: obsah Príloha VII časť A („Súbor technickej dokumentácie“): výrobná dokumentácia, výkresy, schémy, výpočtové správy, protokoly o skúškach, vnútorné opatrenia pri sériovej výrobe. Príloha IV časť A: pätnásť položiek, z toho dve úplne nové: m) zdrojový kód alebo programovacia logika softvéru súvisiaceho s bezpečnosťou na základe odôvodnenej žiadosti vnútroštátneho orgánu; n) pri výrobkoch riadených snímačmi, diaľkovo ovládaných alebo autonómnych, ktorých bezpečnostné funkcie sú riadené údajmi zo snímačov, opis všeobecných charakteristík, schopností a obmedzení systému, údajov a procesov vývoja, skúšania a overovania. Už pred predajom je potrebné stanoviť, ako sa orgánu sprístupní bezpečnostný zdrojový kód bez odhalenia zvyšku systému, a zdokumentovať súbory údajov a procesy overovania systému založeného na snímačoch.
Technická dokumentácia: uchovávanie Príloha VII časť A bod 2: súbor technickej dokumentácie k dispozícii orgánom najmenej desať rokov po dátume výroby alebo pri sériovej výrobe po vyrobení posledného kusu. Nemusí sa nachádzať na území Spoločenstva ani trvalo existovať v hmotnej podobe, ale musí byť možné ho zostaviť. Článok 10 ods. 3: technická dokumentácia a EÚ vyhlásenie o zhode k dispozícii orgánom dohľadu nad trhom najmenej desať rokov po uvedení na trh alebo uvedení do prevádzky. Začiatok desaťročnej lehoty sa posúva z výrobnej dielne na trh. Pri výrobku skladovanom dva roky pred predajom trvá táto povinnosť o dva roky dlhšie ako predtým.
Podstatná úprava Chýbajúci pojem: výraz „podstatná úprava“ sa v smernici nenachádza. Tému riešili iba aplikačné príručky a vnútroštátne právne predpisy. Definovaná v článku 3 bode 16: úprava fyzickými alebo digitálnymi prostriedkami po uvedení na trh, ktorú výrobca nepredvídal a ktorá ovplyvňuje bezpečnosť vytvorením nového nebezpečenstva alebo zvýšením existujúceho rizika. Článok 18: subjekt, ktorý ju vykonal, sa považuje za výrobcu a vzťahujú sa naň článok 10 a postup podľa článku 25. Výnimkou je neprofesionálny používateľ, ktorý upravuje svoj vlastný výrobok. Retrofit opúšťa nezáväzné príručky a vstupuje priamo do právneho textu. Každý zásah si vyžaduje písomné posúdenie a vysledovateľný záver: pred následkami chráni samotné posúdenie, nie nečinnosť.
Povinnosti dovozcov Slovo „dovozca“ sa v smernici nenachádza. Článok 13 (strojové zariadenia a súvisiace výrobky) a článok 14 (čiastočne skompletizované strojové zariadenia): uistiť sa, že bol uplatnený postup podľa článku 25, že existuje dokumentácia podľa prílohy IV časti A, že je umiestnené označenie CE, sprievodné dokumenty sú priložené a výrobca dodržal článok 10 ods. 5, 6 a 8; uviesť vlastné kontaktné údaje vrátane digitálnych (ods. 3); dohliadnuť na návod (ods. 4); zachovať zhodu počas skladovania a prepravy (ods. 5); v prípade pochybností výrobok neuviesť na trh (ods. 2). Dovozca sa stáva kontrolným orgánom s povinnosťou odmietnuť uvedenie na trh. Jeho kontroly musia zanechať datovanú stopu; inak akoby neexistovali.
Povinnosti distribútorov Slovo „distribútor“ sa v smernici nenachádza. Článok 15 (strojové zariadenia a súvisiace výrobky) a článok 16 (čiastočne skompletizované strojové zariadenia): konať s náležitou starostlivosťou; pred sprístupnením na trhu overiť a) označenie CE, b) EÚ vyhlásenie o zhode uvedené v článku 10 ods. 8, c) návod na použitie v jazyku určenom členským štátom predaja, d) či výrobca a dovozca splnili článok 10 ods. 5 a 6 a článok 13 ods. 3. Štyri jednoduché, no vymáhateľné kontroly a povinnosť zablokovať distribúciu. Predajca, ktorý ich nezdokumentuje, preberá riziko namiesto výrobcu.
Prechod do postavenia výrobcu — Článok 17: dovozca alebo distribútor, ktorý uvádza výrobok na trh pod svojím menom alebo ochrannou známkou, alebo ktorý výrobok upravuje tak, že to môže ovplyvniť jeho zhodu, sa považuje za výrobcu a preberá povinnosti podľa článkov 10 a 11. Vlastná značka distribútora má svoju regulačnú cenu: úplná technická dokumentácia, vyhlásenie, postup posudzovania a uchovávanie počas desiatich rokov.
Sledovateľnosť hospodárskych subjektov — Článok 19: na žiadosť orgánov identifikovať každý hospodársky subjekt, ktorý im dodal výrobok, a každý hospodársky subjekt, ktorému výrobok dodali; uchovávať tieto informácie desať rokov od dodania. Povinnosť archivácie obchodných záznamov, ktorá sa viaže na obchodné oddelenie, nie na konštrukčnú kanceláriu. Zostáva v platnosti aj po odchode zamestnancov.
Dohľad nad trhom Článok 4: členské štáty zriadia alebo určia príslušné orgány a vymedzia ich úlohy. Článok 11: ochranná doložka. Kapitola VI, články 43 až 46, prepojené s nariadením (EÚ) 2019/1020: nápravné opatrenia požadované od hospodárskeho subjektu odkazujú na jeho článok 16 ods. 3. Vnútroštátny postup, ochranný postup Únie, výrobky spĺňajúce požiadavky, ktoré predstavujú riziko, formálny nesúlad. Uplatňuje sa už od 19.07.2023, a to aj na výrobky podliehajúce smernici (článok 52 ods. 1) — rovnako ako kapitola V (notifikované osoby, články 26 až 42), ktorá sa uplatňuje od 20.01.2024 (článok 54 písm. a)). Ochranné postupy nečakajú na rok 2027.
Núdzové postupy — Kapitola IVa, články 25a až 25f, vložená nariadením (EÚ) 2024/2748 z 09.10.2024 a uplatniteľná od 29.05.2026: prednostné vybavovanie notifikovanými osobami a dočasná výnimka z postupov vyžadujúcich ich účasť, pre „tovar dôležitý počas krízy“, výlučne počas núdzového režimu vnútorného trhu aktivovaného podľa nariadenia (EÚ) 2024/2747. Spiaci režim, ktorý sa aktivuje iba vykonávacím aktom Komisie. Je dôležité o ňom vedieť, aby sa nezamieňal s trvalou pružnosťou.
Sankcie Článok 23: vnútroštátny režim, účinný, primeraný a odrádzajúci; oznámenie Komisii do 29.06.2008. Článok 50: rovnaké prívlastky a sankcie „môžu zahŕňať trestné sankcie za závažné porušenia“. Členské štáty oznámia svoj režim najneskôr do 20.10.2026 (odsek 2 v opravenom znení); článok 50 ods. 1 sa uplatňuje od rovnakého dátumu (článok 54 písm. b) v opravenom znení). Termín pre sankcie predchádza technickému termínu o tri mesiace. K dnešnému dňu sme nezistili obsah vnútroštátneho režimu uplatniteľného na nariadenie: bude potrebné overiť po jeho uverejnení v jednotlivých štátoch.

Všetky vyššie uvedené odkazy na články a prílohy vychádzajú z konsolidovaného znenia nariadenia (EÚ) 2023/1230 k 27.07.2026 a zo znenia smernice 2006/42/ES (Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006). Stav noriem: konsolidované vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2023/1586, overené k 26.08.2026.

Päť noviniek, ktoré prinesú skutočnú prácu

Z tridsiatich riadkov rozdielov si päť skutočne vyžiada inžinierske hodiny, architektonické rozhodnutia alebo rozpočet na notifikovanú osobu. Ostatné vyrieši revízia textov. Tu je týchto päť noviniek v poradí podľa nákladovosti.

príloha I, časť APOSTUP

Koniec samocertifikácie pre šesť kategórií

Podľa smernice sa strojové zariadenie z prílohy IV mohlo zaobísť bez notifikovanej osoby: stačilo, aby bolo vyrobené v zhode s harmonizovanými normami, ktoré pokrývali všetky príslušné základné požiadavky, a postačovala vnútorná kontrola výroby (článok 12 ods. 3 písm. a)). Nariadenie túto možnosť ruší pre šesť kategórií z prílohy I časti A: odnímateľné mechanické prevodové zariadenia vrátane ich ochranných krytov, zdviháky na servis vozidiel, prenosné upevňovacie a iné nárazové strojové zariadenia s výbušnou náplňou a dve kategórie spojené so strojovým učením. Pre ne článok 25 ods. 2 ponúka iba tri cesty, všetky s účasťou notifikovanej osoby: EÚ skúška typu nasledovaná modulom C, úplné zabezpečenie kvality alebo overenie jednotlivého výrobku.

Dôsledok pre plánovanie: ak niektorý z vašich výrobkov spadá do časti A, obmedzenie nie je dokumentačné, ale harmonogramové. Je potrebné rezervovať si kapacity notifikovanej osoby, a to skôr, než si to uvedomí celý európsky priemysel. Časť B si naopak zachováva logiku smernice: modul A je možný, ale iba vtedy, ak harmonizované normy alebo spoločné špecifikácie špecifické pre danú kategóriu pokrývajú všetky príslušné požiadavky, čo si – kým podľa nariadenia nie je uverejnená žiadna norma – zaslúži dôkladné preskúmanie.

1.1.9 · 1.2.1KYBERNETICKÁ BEZPEČNOSŤ

Bezpečnosť IT sa stáva bezpečnosťou strojového zariadenia

Ide o bezprecedentnú novinku. Požiadavka 1.1.9, „Ochrana pred zneužitím“, vyžaduje, aby pripojenie k inému zariadeniu neviedlo k nebezpečným situáciám, aby hardvérové komponenty a softvér alebo údaje nevyhnutné pre bezpečnosť boli chránené pred náhodným alebo úmyselným zneužitím, aby strojové zariadenie zhromažďovalo dôkazy o každom oprávnenom alebo neoprávnenom zásahu do týchto komponentov a aby bol identifikovaný nainštalovaný softvér potrebný na bezpečnú prevádzku, pričom tieto informácie musia byť kedykoľvek ľahko prístupné. Požiadavka 1.2.1 dopĺňa obraz na strane ovládania, keď výslovne uvádza „odôvodnene predvídateľných úmyselných pokusov tretích strán“.

Nič z toho sa nedá vyriešiť poznámkou na konci zložky. Vyžaduje sa reťazec dôvery pri aktualizáciách, odolný záznamník udalostí, inventár integrovaného softvéru a písomná odpoveď na jednoduchú otázku: ako po desiatich rokoch preukážete, že došlo k zásahu do bezpečnostného softvéru a kto ho vykonal? Článok 20 ods. 9 ponúka elegantné východisko (predpoklad prostredníctvom európskej schémy kybernetickej bezpečnosti podľa nariadenia (EÚ) 2019/881), to však predpokladá, že táto schéma bude uverejnená v Úradnom vestníku, čo v súčasnosti v prípade strojových zariadení neplatí.

1.2.1SAMOVYVÍJAJÚCE SA SPRÁVANIE

Samovyvíjajúce sa správanie, ohraničené a zaznamenávané

Nariadenie v prílohe III nehovorí o „umelá inteligencia“: hovorí o „úplne alebo čiastočne sa vyvíjajúceho správania alebo logiky“, čo je širšie a zároveň operatívnejšie vymedzenie. Pre tieto strojové zariadenia požiadavka 1.2.1 stanovuje, že nesmú vykonávať činnosti mimo svojej určenej úlohy a vymedzeného pracovného priestoru, že údaje o rozhodovacom procese sa musia zaznamenávať a uchovávať jeden rok a že korekcia musí byť možná v každom okamihu; od každého ovládacieho systému navyše vyžaduje, aby sa záznam o nahraných verziách bezpečnostného softvéru uchovával počas piatich rokov. Príloha III časť B dopĺňa, že posúdenie rizík zahŕňa predvídateľný vývoj správania, ak je výrobok navrhnutý tak, aby fungoval s rôznymi úrovňami autonómie.

Tieto dve lehoty predstavujú architektonické obmedzenia: kapacita vstavaného úložiska, pravidlá rotácie, formát čitateľný pre tretiu stranu, dostupnosť pri zariadení bez pripojenia na sieť. Rozhoduje sa o nich pri výbere riadiacich jednotiek, nie pri revízii dokumentácie. A prepojenie s časťou A prílohy I je priame: ak samovyvíjajúca sa logika zabezpečuje bezpečnostnú funkciu a je založená na strojovom učení, výrobok spadá pod body 5 alebo 6 tejto časti A, a teda podlieha povinnej účasti notifikovanej osoby. Napokon, článok 8 od 27. júla 2026 predpokladá, že Komisia prostredníctvom delegovaných aktov doplní do prílohy III požiadavky odrážajúce nariadenie (EÚ) 2024/1689 o umelej inteligencii, uplatniteľné najneskôr od 2. augusta 2028: príloha III, s ktorou pracujete dnes, nie je tou prílohou III, s ktorou budete pracovať v roku 2029.

čl. 10 ods. 7NÁVOD NA POUŽITIE

Digitálny návod na použitie a desaťročný záväzok

Možnosť poskytnúť návod na použitie v digitálnom formáte sa všade prezentuje ako zjednodušenie. Ide však predovšetkým o presun záťaže: z tlačiarne na správcu webového sídla. Podmienky článku 10 ods. 7 sú kumulatívne: uviesť na výrobku spôsob prístupu k návodu, poskytnúť ho vo formáte, ktorý si používateľ môže vytlačiť, stiahnuť a uložiť, aby k nemu mal prístup aj v prípade poruchy, a udržiavať ho prístupný online počas celej predpokladanej životnosti a najmenej desať rokov od uvedenia na trh. K tomu sa pridávajú dve papierové povinnosti, ktoré nezmizli: bezplatná papierová verzia do jedného mesiaca pre používateľa, ktorý o ňu požiada pri kúpe; a základné bezpečnostné informácie v papierovej forme pre strojové zariadenia určené neprofesionálnym používateľom alebo také, ktoré môžu byť odôvodnene predvídateľne nimi používané.

Desať rokov hostingu je dlhší čas než životnosť väčšiny redizajnov webových stránok. Predpokladá to stabilné adresy URL, zmrazené verzie s časovými pečiatkami, jazykovú verziu pre každý trh a postup zasielania v papierovej forme, ktorý dodrží lehotu jedného mesiaca. Rovnaká logika platí aj pre EÚ vyhlásenie o zhode, ktoré článok 10 ods. 8 umožňuje v návode nahradiť internetovou adresou alebo strojovo čitateľným kódom, s rovnakou požiadavkou na desať rokov online prístupnosti.

čl. 3 bod 16 · čl. 18ÚPRAVA

Podstatná úprava vstupuje do legislatívneho textu

Smernica tento pojem neobsahuje. Nariadenie ho definuje v článku 3 bode 16: úprava fyzickými alebo digitálnymi prostriedkami po uvedení na trh alebo do prevádzky, ktorú výrobca nepredvídal ani neplánoval a ktorá ovplyvňuje bezpečnosť tým, že vytvára nové nebezpečenstvo alebo zvyšuje existujúce riziko, v rozsahu, ktorý si vyžaduje doplnenie ochranných krytov alebo ochranných zariadení vyžadujúce úpravu existujúceho bezpečnostného riadiaceho systému, alebo prijatie dodatočných ochranných opatrení na zabezpečenie stability či mechanickej pevnosti. Článok 18 z toho vyvodzuje dôsledok: ten, kto takúto úpravu vykoná, sa považuje za výrobcu, musí na vlastnú výlučnú zodpovednosť vyhlásiť zhodu výrobku a uplatniť postup posudzovania podľa článku 25.

Ide o najviac podceňované riziko tohto predpisu, pretože nedopadá na pôvodných výrobcov, ale na integrátorov, údržbárske firmy a prevádzkovateľov, ktorí modernizujú svoj strojový park. Nariadenie nevyžaduje zdržať sa úprav: vyžaduje vedieť posúdiť stav. Písomné posúdenie pri každom zásahu so záverom, či ide o podstatnú úpravu alebo nie, riadne archivované: práve to odlišuje obhájiteľný retrofit od neobhájiteľného. Neprofesionálny používateľ, ktorý upravuje vlastné strojové zariadenie na vlastné použitie, je z tohto režimu vyňatý; nikto iný.

Zdroje: nariadenie (EÚ) 2023/1230, články 3, 8, 10, 18, 20 a 25 a prílohy I, III a IV, konsolidované znenie k 27.07.2026; nariadenie (EÚ) 2026/1744 z 08.07.2026 (Ú. v. EÚ L, 24.07.2026) pre pododseky doplnené do článkov 8 a 20.

Čo sa nemení

Nepokojné čítanie nariadenia môže vyvolať dojem, že je potrebné začať od nuly. To nie je pravda a presné pomenovanie skutočnosti ušetrí toľko času ako zoznam noviniek. Metodický základ bezpečnosti strojových zariadení zostáva zachovaný takmer doslovne, čo znamená, že najťažšia časť dobre vypracovanej technickej dokumentácie podľa smernice 2006/42/ES – posúdenie rizík – zostáva platná.

01

Iteratívny proces posúdenia rizík

Príloha III časť B preberá metódu v identickej podobe: určiť obmedzenia výrobku vrátane odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia; identifikovať nebezpečenstvá a nebezpečné situácie; odhadnúť riziká; vyhodnotiť ich; a potom ich odstrániť alebo znížiť podľa poradia priorít v oddiele 1.1.2. Je to logika normy EN ISO 12100, bez akejkoľvek zmeny.

02

Hierarchia ochranných opatrení

Najprv konštrukcia, potom ochrana, nakoniec informácie. Zásady integrovanej bezpečnosti v oddiele 1.1.2 sa uplatňujú „Vo všetkých prípadoch“, a to aj na čiastočne skompletizované strojové zariadenia, presne tak ako podľa smernice.

03

Logika ochranných krytov

Pevné ochranné kryty, ktoré možno otvoriť iba pomocou náradia, pohyblivé ochranné kryty spojené s blokovacím zariadením, nastaviteľné ochranné kryty obmedzujúce prístup na tie časti, ktoré sú bezprostredne nevyhnutné na prácu: požiadavky 1.4.1 až 1.4.3 zachovávajú štruktúru aj podstatu prílohy I k smernici.

04

Vlastná certifikácia pre väčšinu strojových zariadení

Strojové zariadenie, ktoré nepatrí do žiadnej kategórie prílohy I, sa naďalej posudzuje vnútornou kontrolou výroby, modul A prílohy VI (článok 25 ods. 4). To platí pre prevažnú väčšinu priemyselných strojových zariadení: všeobecné pravidlo sa nezmenilo.

05

Úloha harmonizovaných noriem

Mechanizmus predpokladu zhody je vo svojom princípe identický (článok 20 ods. 1 v porovnaní s článkom 7 ods. 2 smernice). To, čo sa mení, nie je pravidlo, ale stav zoznamu: uverejnenia podľa nariadenia ešte len prídu.

06

Desaťročná lehota

Desať rokov podľa smernice, desať rokov podľa nariadenia. Posúva sa iba počiatočný bod: z dátumu výroby na uvedenie na trh alebo uvedenie do prevádzky (článok 10 ods. 3).

Dôsledne spracovanú technickú dokumentáciu podľa 2006/42 netreba vyhodiť: treba ju transformovať. Nepresnú dokumentáciu netransformujete: musí sa urobiť nanovo a nariadenie robí nepresnosti ešte viditeľnejšími.

Zdroje: nariadenie (EÚ) 2023/1230, príloha III časti A a B, oddiely 1.1.2 a 1.4.1 až 1.4.3 a článok 20 ods. 1 a článok 25 ods. 4; smernica 2006/42/ES, príloha I, všeobecné zásady a článok 7 ods. 2.

Vaša technická dokumentácia podľa 2006/42: čo sa preberá a čo sa prerába

Položka po položke, toto sa deje s existujúcou technickou dokumentáciou. Tri stavy: to, čo sa preberá tak, ako je; to, čo sa prerába úpravou odkazov alebo podstaty; a to, čo nemá žiadny predobraz a musí sa vytvoriť od začiatku.

Prispôsobenie technickej dokumentácie zo smernice 2006/42/ES na nariadenie (EÚ) 2023/1230
Súčasť dokumentácieStavČo je potrebné urobiťPrávny základ
Posúdenie rizík Preberá sa Iteratívna metóda zostáva rovnaká. Skontrolujte dva doplnky: nebezpečenstvá spojené s predvídateľným vývojom samovyvíjajúceho sa správania a riziká vzájomného pôsobenia v rámci súboru strojových zariadení usporiadaných a ovládaných tak, aby fungovali ako jeden celok. príloha III časť B bod 1
Zoznam základných požiadaviek a odôvodnenia Na revíziu Prečíslovať z prílohy I na prílohu III a potom znova prečítať: korelačná tabuľka funguje na úrovni kapitol, nie oddielov. Pridať „alebo súvisiaci výrobok“, ak výrobok taký je. príloha III · príloha XII
Výkresy, schémy, výpočtové správy Preberá sa Písmená c) a d) prílohy IV časti A požadujú rovnaké položky ako príloha VII k smernici: konštrukčné a výrobné výkresy, schémy komponentov, čiastkových zostáv a obvodov a vysvetlenia potrebné na ich pochopenie. príloha IV časť A písm. c) a d)
Správy a výsledky skúšok Preberá sa Písmená g) a o): správy a výsledky návrhových výpočtov, skúšok, inšpekcií a prehliadok vrátane tých, ktoré sa vykonali na komponentoch a príslušenstve. Stačí overiť, či je každá skúška prepojená s požiadavkou prílohy III, ktorú pokrýva. príloha IV časť A písm. g) a o)
Zoznam uplatnených noriem Prerobiť Predpoklad zhody nepretrváva pri zmene predpisu: viaže sa na normy uverejnené v Ú. v. EÚ podľa tohto nariadenia a k 26.08.2026 nie je uverejnená žiadna. Viesť dvojitý datovaný stav pre každú normu a sledovať vykonávacie rozhodnutia. článok 20 ods. 1 · príloha IV časť A písm. e) a f)
Návod na použitie Na revíziu Obsah sa vo veľkej miere preberá, ale: vypustiť formálnu formuláciu „pôvodný návod“ / „preklad pôvodného návodu“, ktorá sa už v texte nenachádza; uplatniť jazykový režim článku 10 ods. 7; pridať EÚ vyhlásenie o zhode alebo internetovú adresu, prípadne strojovo čitateľný kód, ktorý k nemu poskytuje prístup. článok 10 ods. 7 · príloha III oddiel 1.7.4
Vyhlásenie o zhode Prerobiť Nový vzor, nový názov, nový odkaz: EÚ vyhlásenie o zhode podľa vzoru v prílohe V časti A, ktoré odkazuje na nariadenie a je „Nepretržite sa aktualizuje“. V prípade zverejnenia online zabezpečiť dostupnosť počas desiatich rokov. článok 21 · príloha V časť A · článok 10 ods. 8
Označenie a výrobný štítok Na revíziu Skontrolovať identifikačné údaje podľa článku 10 ods. 5, doplniť digitálne kontaktné údaje podľa odseku 6 a číslo notifikovanej osoby, ak zvolený postup patrí pod článok 25 ods. 2 alebo ods. 3 písm. b), c) alebo d). článok 10 ods. 5 a 6 · článok 24
Dokumentácia čiastočne skompletizovaného strojového zariadenia Na revíziu Previesť technickú dokumentáciu do prílohy IV časti B; návod na montáž do prílohy XI; vyhlásenie o začlenení do prílohy V časti B s názvom EÚ vyhlásenie o začlenení, priebežne aktualizované. článok 11 · článok 22 · prílohy IV, V a XI
Voľba postupu posudzovania zhody Na revíziu Znovu klasifikovať výrobok: časť A, časť B alebo mimo prílohy I. Časť A definitívne vylučuje modul A; časť B ho umožňuje iba vtedy, ak existujú normy pokrývajúce všetky príslušné požiadavky. článok 6 · článok 25 · príloha I
Blok kybernetickej bezpečnosti Vytvoriť V dokumentácii podľa 2006/42 nemá žiadny predobraz. Ochrana kritických komponentov a softvéru, zaznamenávanie dôkazov o zásahu, inventár nainštalovaného softvéru, zaznamenávanie udalostí a lehoty uchovávania. príloha III oddiely 1.1.9 a 1.2.1
Softvérové prvky a systémy založené na snímačoch Vytvoriť Počítať s poskytnutím zdrojového kódu alebo programovacej logiky bezpečnostného softvéru na základe odôvodnenej žiadosti orgánu; zdokumentovať schopnosti, obmedzenia, údaje a postupy vývoja, testovania a overovania výrobkov napájaných snímačmi, diaľkovo ovládaných alebo autonómnych. príloha IV časť A písm. m) a n) · článok 10 ods. 3
Organizácia uchovávania Na revíziu Posunúť počiatočný bod desiatich rokov z dátumu výroby na uvedenie na trh alebo uvedenie do prevádzky a otvoriť osobitný register pre vysledovateľnosť hospodárskych subjektov v dodávateľskom aj odberateľskom reťazci. článok 10 ods. 3 · článok 19

Zdroje: nariadenie (EÚ) 2023/1230, články 6, 10, 11, 19, 20, 21, 22, 24 a 25, prílohy I, III, IV, V, XI a XII; smernica 2006/42/ES, prílohy I a VII. Stav k 26.08.2026 na základe konsolidovaného znenia.

Šesť otázok, šesť odpovedí s citáciou zdroja

Uplatňuje sa nariadenie od 14. alebo od 20. januára 2027?

Od 20. januára 2027. Text uverejnený v Ú. v. EÚ L 165 z 29. júna 2023 uvádzal v článkoch 51, 52 a 54 „14. januára 2027“; korigendum uverejnené v Ú. v. EÚ L 169 zo 4. júla 2023, s. 35, nahrádza tento dátum 20. januárom 2027 (body 5, 6 a 10). Nejde len o teoretický problém: neopravená HTML verzia pôvodného znenia na EUR-Lexe stále zobrazuje „14. januára“ (overené k 26. augustu 2026), zatiaľ čo konsolidované znenie obsahuje opravu medzi značkami ►C1. V prípade pochybností slúži ako dokumentačný referenčný zdroj konsolidované znenie a korigendum má právnu záväznosť.

Je potrebné prerábať dokumentáciu strojových zariadení, ktoré už boli predané?

Nie. Článok 52 ods. 1 stanovuje, že členské štáty nesmú brániť sprístupneniu výrobkov na trhu, ktoré boli uvedené na trh v súlade so smernicou pred 20. januárom 2027. Platia však dve výhrady. Prvá: kapitola VI nariadenia, ktorá sa týka dohľadu nad trhom, sa na tieto výrobky uplatňuje už od 19. júla 2023 namiesto článku 11 smernice. Druhá: podstatná úprava v zmysle článku 3 bodu 16 robí z toho, kto ju vykonal, výrobcu podľa článku 18 a na upravený výrobok sa potom vzťahuje toto nariadenie.

Sú moje certifikáty ES skúšky typu naďalej platné?

Článok 52 ods. 2 stanovuje, že certifikáty ES skúšky typu a rozhodnutia o schválení vydané v súlade s článkom 12 smernice „zostávajú v platnosti do uplynutia ich platnosti“. Text však výslovne neuvádza, či takýto certifikát postačuje na pokrytie uvedenia na trh po 20. januári 2027, keď je uplatniteľným postupom už postup podľa článku 25 a EÚ skúška typu sa riadi prílohou VII k nariadeniu. Tento bod je potrebné overiť u príslušnej notifikovanej osoby a prípadne vo svetle usmernení Komisie: v súčasnom stave textu to nemožno jednoznačne potvrdiť.

Zakladá harmonizovaná norma k smernici 2006/42 predpoklad zhody podľa nariadenia?

Nie automaticky. V článku 20 ods. 1 sa predpoklad viaže na harmonizované normy „na ktoré boli uverejnené odkazy v Úradnom vestníku Európskej únie“ podľa uplatniteľného predpisu. K 26. augustu 2026 nie je podľa nariadenia uverejnená žiadna norma; platné uverejnenia sa vzťahujú na smernicu prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia (EÚ) 2023/1586, ktorým sa zrušilo rozhodnutie (EÚ) 2019/436 a ktoré bolo zmenené šesťkrát, naposledy rozhodnutím (EÚ) 2026/546 z 12. marca 2026. Prvý balík uverejnení podľa nariadenia sa avizuje na koniec roka 2026, no tento termín pochádza zo súkromného zdroja, a nie od Komisie: treba ho považovať za pracovnú hypotézu, nie za záväzný dátum.

Môžem naďalej vykonávať vlastné posúdenie zhody (autocertifikáciu) svojich strojových zariadení?

Závisí to výlučne od prílohy I. Mimo prílohy I zostáva pravidlom vnútorná kontrola výroby (modul A, príloha VI) (článok 25 ods. 4), čo pokrýva väčšinu priemyselných strojových zariadení. Pre prílohu I časť B je modul A možný len vtedy, ak je výrobok navrhnutý v súlade s harmonizovanými normami alebo spoločnými špecifikáciami špecifickými pre danú kategóriu, ktoré pokrývajú všetky príslušné základné požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosť; v opačnom prípade sa vyžaduje EÚ skúška typu nasledovaná modulom C, úplné zabezpečenie kvality alebo overenie jednotlivého výrobku. Pre prílohu I časť A (šesť kategórií) už vlastné posúdenie zhody neexistuje bez ohľadu na uplatnené normy.

Zanikanie papierového návodu na použitie?

Nie: stáva sa podmieneným, čo nie je to isté. V článku 10 ods. 7 sa povoľuje digitálny formát, ak výrobca uvedie, ako získať prístup k návodu na použitie, poskytne ho vo formáte, ktorý umožňuje jeho vytlačenie, stiahnutie a uloženie, dostupný aj počas poruchy, a uchováva ho online počas predpokladanej životnosti a najmenej desať rokov po uvedení na trh. Papierová verzia zostáva povinná a bezplatná do jedného mesiaca pre používateľa, ktorý o ňu požiada pri kúpe. A pri strojových zariadeniach určených pre neprofesionálnych používateľov, alebo pri ktorých sa dá odôvodnene predpokladať, že ich budú používať, sa bezpečnostné informácie nevyhnutné na uvedenie do prevádzky a bezpečné používanie poskytujú v papierovej podobe bezpodmienečne.

Zdroje

Právne texty. Nariadenie (EÚ) 2023/1230 zo 14. júna 2023 o strojových zariadeniach, Ú. v. EÚ L 165, 29.6.2023 — uverejnené znenie · konsolidované znenie k 27.7.2026 (02023R1230) · korigendum, Ú. v. EÚ L 169, 4.7.2023, s. 35. Smernica 2006/42/ES zo 17. mája 2006, Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006 — úplné znenie.

Akty, ktorými sa mení nariadenie. Nariadenie (EÚ) 2024/2748 z 09.10.2024 (Ú. v. EÚ L, 08.11.2024): vloženie kapitoly IVa, núdzové postupy, uplatňuje sa od 29.05.2026 · Nariadenie (EÚ) 2026/1744 z 08.07.2026 (Ú. v. EÚ L, 24.07.2026): čl. 8 a čl. 20 ods. 10, systém umelej inteligencie, uplatňuje sa od 27.07.2026. Oba akty sú uvedené na začiatku konsolidovaného znenia (bloky ►M1 a ►M2).

Ostatné citované akty. Nariadenie (EÚ) 2019/1020 o dohľade nad trhom, citované v čl. 43 · Nariadenie (EÚ) 2024/2747, ktorým sa riadi aktivácia núdzových postupov · Nariadenie (EÚ) 2019/881, citované v čl. 20 ods. 9 · Nariadenie (EÚ) 2024/1689 o umelej inteligencii, citované v čl. 8 a čl. 20 ods. 10.

Harmonizované normy. Konsolidované vykonávacie rozhodnutie (EÚ) 2023/1586 (02023D1586-20260515), ktorým sa zrušilo rozhodnutie (EÚ) 2019/436, naposledy zmenené vykonávacím rozhodnutím (EÚ) 2026/546 z 12.03.2026 · súhrnný zoznam Európskej komisie. K 26.08.2026 nebolo zistené žiadne uverejnenie podľa nariadenia (EÚ) 2023/1230.

Výhrady. Položky tohto porovnania vychádzajú priamo z citovaných textov; posúdenia praktických dôsledkov predstavujú našu vlastnú analýzu a nezaväzujú inštitúcie Únie. Tri body zostávajú označené ako neisté, a to aj priamo v texte stránky: presný rozsah platnosti certifikátov ES skúšky typu po 20.01.2027, obsah vnútroštátneho sankčného režimu prijatého podľa článku 50 a harmonogram prvých uverejnení noriem podľa nariadenia. Konsolidované znenie je len dokumentačným nástrojom bez právneho účinku: pri akomkoľvek rozhodovaní vychádzajte zo znenia uverejneného v Úradnom vestníku a z jeho korigenda.