Přejít na obsah

Úvod / Srovnání

Referenční srovnání

Směrnice 2006/42/ES → nařízení (EU) 2023/1230: srovnání ustanovení po ustanovení

Aktualizováno 26. srpna 2026 · každý řádek uvádí svůj zdroj

Přechod od strojní směrnice k nařízení (EU) 2023/1230 není aktualizace verze. Je to změna právní povahy a má tři důsledky, které při rychlém čtení nic nenaznačuje.

První důsledek: transpozice končí. Směrnice stanoví výsledek a ponechává na každém členském státě, aby napsal vlastní předpis; směrnici 2006/42/ES bylo třeba provést do 29. června 2008 a používat od 29. prosince 2009 (čl. 26). Dvacet sedm transpozic, dvacet sedm systémů odkazů a technické dokumentace, které citují vnitrostátní prováděcí předpis místo evropského článku. Nařízení naproti tomu končí větou bez únikové cesty: „Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech“ (čl. 54 poslední odstavec). Závazným textem se stává samo nařízení, v konsolidovaném znění — a technická dokumentace, která se opírá o vnitrostátní prováděcí předpis, se bude od 20. ledna 2027 u výrobků nově uváděných na trh opírat o podklad, který pozbyl předmětu.

Druhý důsledek: žádné přechodné období neexistuje. Žádné okno souběhu, žádné „do vyčerpání zásob dosavadní konstrukce“. Rozhoduje datum uvedení na trh, výrobek po výrobku. Strojní zařízení uvedené na trh 19. ledna 2027 spadá pod směrnici; totéž zařízení uvedené na trh 20. ledna pod nařízení. Článek 52 neupravuje přechodné období pro výrobce, ale ochranu výrobků, které již byly na trh uvedeny: výrobky uvedené na trh v souladu se směrnicí před tímto datem mohou být nadále dodávány na trh.

Třetí důsledek: text se už začal používat. Kapitola VI, věnovaná dozoru nad trhem, se od 19. července 2023 obdobně použije na výrobky spadající pod směrnici, a to místo jejího článku 11 (čl. 52 odst. 1). Jinými slovy: termín roku 2027 se týká konstrukce a dokumentace; kontrolní režim už je režimem nařízení.

Datum a past, která ho provází

20. ledna 2027 — ne 14.

Nařízení bylo vyhlášeno v Úř. věst. L 165 ze dne 29. června 2023 a vstoupilo v platnost 19. července 2023. Tehdy vyhlášený text uváděl v článcích 51, 52 a 54 datum „14. ledna 2027“. Oprava vyhlášená v Úř. věst. L 169 ze dne 4. července 2023, s. 35, toto datum nahrazuje 20. lednem 2027 (body 5, 6 a 10) a zároveň opravuje jedenáct dalších dat v textu.

Past je konkrétní: HTML verze původního textu, kterou EUR-Lex zobrazuje pro dokument CELEX 32023R1230, stále uvádí „14. ledna 2027“ — zjištěno 26. srpna 2026. Opravu obsahuje pouze konsolidované znění, kde je vyznačena značkami ►C1. Dokumentace, smlouva nebo plán kapacit postavené na neopraveném znění se mýlí o šest dní, a to na místě, kde chyba není vidět.

Zdroje: nařízení (EU) 2023/1230, čl. 51, 52 a 54 — text vyhlášený v Úř. věst. L 165, 29.6.2023 · oprava, Úř. věst. L 169, 4.7.2023, s. 35 · konsolidované znění ke dni 27. 7. 2026. Existují ještě dvě další opravy, bez vlivu na české znění: R(02) se týká pouze nizozemského znění, R(03) německého a slovenského.

Co se mění, řádek po řádku

Třicet témat, každé s odkazem na článek nebo přílohu, kde je upraveno. Pravý sloupec není komentář: ukazuje, kolik práce daný řádek stojí toho, kdo vede technickou dokumentaci.

Směrnice 2006/42/ES a nařízení (EU) 2023/1230 — srovnání článek po článku, ověřeno 26. 8. 2026
TémaPodle směrnice 2006/42/ESPodle nařízení (EU) 2023/1230Co to znamená v praxi
Povaha předpisu Směrnice: každý členský stát ji provádí do svého práva. Transpozice do 29. 6. 2008, použití vnitrostátních předpisů od 29. 12. 2009 (čl. 26). Nařízení: „závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech“ (čl. 54 poslední odstavec). Žádná transpozice. Referenčním textem dokumentace se stává samo nařízení. Odkazy na vnitrostátní prováděcí předpis ztrácejí u výrobků uváděných na trh po 20. 1. 2027 svůj předmět.
Rozhodné datum Zrušena s účinkem ode dne 20. 1. 2027 (čl. 51 odst. 2 nařízení ve znění opravy). Použije se ode dne 20. 1. 2027 (čl. 54 druhý odstavec ve znění opravy). Vstup v platnost: 19. 7. 2023. Žádné přechodné období. O použitelném předpisu rozhoduje datum uvedení výrobku na trh, nikoli datum objednávky ani datum návrhu.
Výrobky již uvedené na trh — Čl. 52 odst. 1: výrobky uvedené na trh v souladu se směrnicí před 20. 1. 2027 mohou být nadále dodávány na trh. Čl. 52 odst. 2: certifikáty ES přezkoušení typu a rozhodnutí o schválení vydané podle čl. 12 směrnice zůstávají v platnosti do skončení jejich doby platnosti. Vyhovující zásoby se doprodají bez přepracování dokumentace. Na tyto výrobky se však již od 19. 7. 2023 vztahuje kapitola VI nařízení, a to místo čl. 11 směrnice.
Oblast působnosti a „související výrobky“ Čl. 1 odst. 1: sedm skupin, které směrnice nazývá „výrobky“ — strojní zařízení, vyměnitelná přídavná zařízení, bezpečnostní součásti, příslušenství pro zdvihání, řetězy, lana a popruhy, snímatelná mechanická převodová zařízení, neúplná strojní zařízení. Čl. 2 odst. 1: strojní zařízení a pět kategorií souvisejících výrobků (písm. a) až e)); pod nařízení spadají i neúplná strojní zařízení. Celek se označuje jako „výrobky spadající do oblasti působnosti tohoto nařízení“. Pozor: článek 3 související výrobek nedefinuje — rozsah je dán výčtem v čl. 2 odst. 1. Věcný rozsah se mění málo; slovník se mění všude. Téměř každý požadavek nyní říká „strojní zařízení nebo související výrobek“ — dokumentaci psanou jen se slovem „strojní zařízení“ je třeba projít větu po větě. A co je související výrobek, se dozvíte v článku 2, nikoli v definicích článku 3.
Definice strojního zařízení a software Čl. 2 písm. a): pět odrážek, všechny hmotné. Bezpečnostní součást (písm. c)) je „součást“, bez zmínky o digitálním. Čl. 3 bod 1: šest písmen, mezi nimi písm. f): „soubor […] kterému chybí pouze nahrání softwaru za účelem přesně stanoveného použití předpokládaného výrobcem“. Bezpečnostní součást je nově „fyzická nebo digitální součást […] včetně softwaru“ (čl. 3 bod 3). Bezpečnostní software uváděný na trh samostatně je plnohodnotným regulovaným výrobkem — s vlastní dokumentací, vlastním prohlášením, a pokud je samorozvíjející se, i s vlastním oznámeným subjektem.
Neúplná strojní zařízení Čl. 13. Návod k montáži: příloha VI. Prohlášení o zabudování: oddíl B části 1 přílohy II. Příslušná technická dokumentace: část B přílohy VII, uchovávaná deset let od posledního dne výroby. Čl. 11 a 22. Návod k montáži: příloha XI. EU prohlášení o zabudování: část B přílohy V; „průběžně se aktualizuje“ (čl. 22 odst. 2). Technická dokumentace: část B přílohy IV, uchovávaná deset let od uvedení na trh (čl. 11 odst. 3). Mění se všechny odkazy na přílohy a také počátek lhůty pro uchovávání. Vzor prohlášení o zabudování použitý beze změny bude formálně nesprávný.
Kategorie s přísnějším posuzováním Příloha IV: jediný seznam 23 kategorií, na který odkazuje čl. 12 odst. 3 a 4. Příloha I rozdělená na dvě části: část A (6 kategorií) a část B (19), čl. 6. Komise ji může měnit akty v přenesené pravomoci (čl. 6 odst. 2) podle kritérií rizika stanovených v odstavcích 4 až 7. První otázka každé dokumentace: část A, část B, nebo mimo přílohu I? Odpověď určuje postup, harmonogram i zapojení oznámeného subjektu.
Strojové učení v příloze I — Body 5 a 6 části A přílohy I: bezpečnostní součásti „s plně nebo částečně se samorozvíjejícím chováním“ využívající přístupů strojového učení a zajišťující bezpečnostní funkce; strojní zařízení, jejichž zabudované systémy tak činí, aniž by byly uvedeny na trh samostatně. Bezpečnostní funkce, která se učí, posouvá výrobek do části A — tedy k povinnému zapojení oznámeného subjektu, bez normativní cesty ven.
Postupy posuzování shody Čl. 12. Mimo přílohu IV → interní řízení výroby (příloha VIII). Příloha IV a harmonizované normy pokrývající všechny příslušné základní požadavky → interní řízení výroby je možné, nebo ES přezkoušení typu (IX), nebo komplexní zabezpečování jakosti (X). Jinak → IX nebo X. Čl. 25. Mimo přílohu I → modul A, interní řízení výroby (příloha VI). Část B přílohy I → modul A pouze tehdy, je-li návrh v souladu s harmonizovanými normami nebo společnými specifikacemi specifickými pro danou kategorii, které pokrývají všechny příslušné základní požadavky; jinak B+C (VII+VIII), H (IX) nebo G (X). Část A přílohy I → výhradně B+C, H nebo G. Nejnákladnější zlom celého textu: u šesti kategorií části A samocertifikace mizí, a to i při úplném použití harmonizovaných norem.
Harmonizované normy a předpoklad shody Čl. 7 odst. 2: předpoklad shody pro strojní zařízení vyrobené v souladu s harmonizovanou normou, na niž byl zveřejněn odkaz v Úř. věst. Odkazy dnes obsahuje prováděcí rozhodnutí (EU) 2023/1586, šestkrát změněné, naposledy rozhodnutím (EU) 2026/546 ze dne 12. 3. 2026. Čl. 20 odst. 1: stejný mechanismus, ale podle nařízení. K 26. 8. 2026 není podle nařízení zveřejněna žádná norma. Čl. 20 odst. 3: Komise může prováděcími akty přijmout společné specifikace, pokud normalizace nepřinese výsledek. Každá norma v dokumentaci má dva datované stavy — jeden podle směrnice, druhý podle nařízení. Přehled norem s jediným stavem je zastaralý dřív, než vznikne. Nezveřejněna
Předpoklad shody na základě certifikace kybernetické bezpečnosti — Čl. 20 odst. 9: u výrobků certifikovaných nebo pokrytých prohlášením o shodě podle systému certifikace kybernetické bezpečnosti přijatého v souladu s nařízením (EU) 2019/881, na něž byly zveřejněny odkazy v Úř. věst., se předpokládá shoda s oddíly 1.1.9 a 1.2.1 přílohy III, a to v rozsahu, v němž jsou pokryty. Zcela nová cesta prokazování — která bude existovat až po zveřejnění nějakého systému. Je třeba ji sledovat stejně jako odkazy na normy. Sledovat
Vysoce riziková umělá inteligence — Čl. 8, pododstavce doplněné nařízením (EU) 2026/1744 ze dne 8. 7. 2026, použitelné od 27. 7. 2026: Komise přijme akty v přenesené pravomoci, kterými změní přílohu III doplněním požadavků zohledňujících nařízení (EU) 2024/1689; tyto požadavky se začnou uplatňovat nejpozději 2. 8. 2028. Čl. 20 odst. 10: do té doby předpoklad shody prostřednictvím harmonizovaných norem, na něž odkazuje čl. 40 uvedeného nařízení. Příloha III není neměnná: oblast umělé inteligence do ní vstoupí aktem v přenesené pravomoci. Přehled požadavků musí být verzovaný a datovaný, nikdy vytištěný jednou provždy.
Kde jsou základní požadavky Příloha I, které předcházejí její „Obecné zásady“. Příloha III: část A (definice), část B (obecné zásady), poté šest kapitol. Srovnávací tabulka je v příloze XII. Každý odkaz „příloha I oddíl 1.x“ je třeba přepsat na „příloha III oddíl 1.x“. Pozor: srovnávací tabulka pracuje na úrovni kapitol (oddíly 1.1.2 až 1.1.8 přílohy I → kapitola 1 přílohy III), nikoli oddíl po oddílu. Jemné přiřazení je třeba obnovit ručně.
Kybernetická bezpečnost — 1.1.9 Žádný srovnatelný požadavek. Příloha III, 1.1.9 „Ochrana před poškozením“: připojení jiného zařízení nesmí vést k nebezpečné situaci; hardwarové komponenty a software či údaje, které mají zásadní význam pro bezpečnost, jsou chráněny před náhodným nebo úmyslným poškozením; strojní zařízení shromažďuje důkazy o oprávněném nebo neoprávněném zásahu do nich; software nainstalovaný a nezbytný pro bezpečný provoz je identifikován a tuto informaci lze kdykoli poskytnout ve snadno přístupné podobě. Celá část technické dokumentace bez jakéhokoli předchůdce: integrita, záznam událostí, soupis softwaru. Nepřevezme se z dokumentace podle 2006/42 — musí se vybudovat.
Ovládací systémy a samorozvíjející se chování — 1.2.1 Příloha I, 1.2.1: bezpečnost a spolehlivost ovládacích systémů vůči poruchám, chybám a předpokládanému namáhání. Příloha III, 1.2.1: stejný základ, nově však ovládací systémy musí odolávat vnějším vlivům „včetně důvodně předvídatelných zlovolných pokusů třetích stran“; všechny ovládací systémy navíc vedou protokol sledování zásahů a nahraných verzí bezpečnostního softwaru (aktivní po dobu pěti let); u chování nebo logiky, které se plně nebo částečně samy rozvíjejí: ohraničený prostor činnosti a pohybu, zaznamenávání údajů o postupu přijímání rozhodnutí (uchovávání jeden rok), možnost kdykoli korigovat. Dvě lhůty uchovávání, které se zapisují do architektury výrobku, ne do šanonu: jeden rok rozhodovacích údajů, pět let protokolu, k dispozici na stroji, který může být mimo síť.
Návod k použití — jazyk a status Příloha I, 1.7.4: ke každému strojnímu zařízení se přikládá návod k používání v úředním jazyce nebo jazycích členského státu. Povinná označení „původní návod k používání“ a „překlad původního návodu k používání“ (1.7.4.1 písm. a) a b)). Čl. 10 odst. 7 poslední pododstavec: návod k použití, bezpečnostní informace a informace podle přílohy III „musí být uvedeny v jazyce snadno srozumitelném uživateli, přičemž tento jazyk určí dotčený členský stát“. Příloha III, 1.7.4 odkazuje na čl. 10 odst. 7 a dvojici původní návod / překlad již nepřebírá. Formalismus originál / překlad z textu mizí. Požadovaný jazyk nadále určuje každý členský stát: ověřuje se trh po trhu, ne jednou pro celou Unii.
Digitální návod k použití Není upraven: návod se přikládá ke strojnímu zařízení. Čl. 10 odst. 7: návod k použití lze poskytnout v digitálním formátu. Výrobce vyznačí, jak k němu získat přístup, na výrobku, nebo není-li to možné, na obalu či v přiloženém dokumentu (a); vytvoří ho ve formátu, který lze vytisknout, stáhnout a uložit, s přístupem i v případě poruchy (b); zpřístupní ho online po předpokládanou dobu životnosti a nejméně deset let od uvedení na trh (c). Tištěná podoba bezplatně do jednoho měsíce na žádost podanou v okamžiku nákupu. U neprofesionálních uživatelů se bezpečnostní informace nadále poskytují v tištěné podobě. Desetiletý hosting je podnikový závazek, ne políčko k zaškrtnutí: stabilní URL, zmrazené verze, prokazatelná dostupnost, jazyky a postup pro zaslání tištěné verze do jednoho měsíce.
Prohlášení o shodě ES prohlášení o shodě, oddíl A části 1 přílohy II. Originál se uchovává nejméně deset let od posledního dne výroby. EU prohlášení o shodě, čl. 21 a část A přílohy V. „Průběžně se aktualizuje“ (čl. 21 odst. 2) a překládá se do požadovaných jazyků. Přikládá se k výrobku, nebo volitelně návod uvede internetovou adresu nebo strojově čitelný kód, kde je k dispozici; digitální verze zůstává online nejméně deset let (čl. 10 odst. 8). Prohlášení jednou podepsané a založené už nestačí: udržuje se aktuální a jeho verze zveřejněná online zavazuje, dokud výrobek žije.
Označení CE Čl. 16 a příloha III směrnice. Čl. 23 a 24: označení viditelné, čitelné a nesmazatelné; na obalu a průvodních dokladech, pokud to povaha výrobku neumožňuje nebo neodůvodňuje; následuje za ním identifikační číslo oznámeného subjektu u postupů podle čl. 25 odst. 2 (a, b, c) a odst. 3 (b, c, d). Typový štítek se mění, jakmile se změní postup. Šest kategorií části A nyní vyžaduje na výrobku číslo oznámeného subjektu.
Identifikace výrobku a výrobce Příloha I, 1.7.3 (značení strojního zařízení). Čl. 10 odst. 5: označení modelu, série nebo typu, rok výroby, číslo šarže nebo sériové číslo. Čl. 10 odst. 6: jméno, zapsaný obchodní název nebo zapsaná ochranná známka, poštovní adresa a internetové stránky, e-mailová adresa nebo jiný digitální kontaktní údaj, s jedním kontaktním místem, v jazyce snadno srozumitelném uživatelům a orgánům. Digitální kontaktní údaje se stávají povinnými na štítku nebo v jeho náhradě. E-mailová adresa, na kterou nelze doručit zprávu, je formálním nesouladem.
Technická dokumentace — obsah Příloha VII část A: konstrukční a výrobní dokumentace, výkresy, schémata, výpočty, zprávy o zkouškách, vnitřní opatření u sériové výroby. Část A přílohy IV: patnáct položek, z toho dvě bez předchůdce — m) zdrojový kód nebo programová logika bezpečnostně relevantního softwaru, na odůvodněnou žádost vnitrostátního orgánu; n) u senzorově regulovaných, dálkově ovládaných nebo autonomních výrobků, jejichž bezpečnostně relevantní činnosti jsou řízeny údaji ze senzorů, popis obecných vlastností, možností a omezení systému, používaných dat a postupů vývoje, testování a validace. Ještě před prodejem je třeba rozhodnout, jak bezpečnostní zdrojový kód předat orgánu, aniž by se odkrylo vše ostatní, a zdokumentovat datové sady a validační kampaně systému se senzory.
Technická dokumentace — uchovávání Příloha VII část A bod 2: k dispozici orgánům nejméně deset let od dne výroby posledního strojního zařízení, resp. poslední jednotky sériové výroby. Nemusí se nacházet na území Společenství ani být trvale k dispozici ve fyzické podobě, musí však být možné ji zkompletovat. Čl. 10 odst. 3: technická dokumentace a EU prohlášení o shodě se uchovávají pro orgány dozoru nad trhem nejméně deset let od uvedení na trh nebo do provozu. Počátek desetileté lhůty se přesouvá z dílny na trh. U výrobku, který dva roky čeká ve skladu, než se prodá, trvá povinnost o dva roky déle než dosud.
Podstatná změna Pojem chybí: směrnice podstatnou změnu strojního zařízení nezná (slova „podstatné změny“ se v ní objevují jen v příloze X, kde jde o organizaci výrobního procesu). Téma upravovaly pokyny k uplatňování a vnitrostátní právo. Definována v čl. 3 bodě 16: změna provedená fyzickým nebo digitálním zásahem po uvedení na trh, kterou výrobce nepředvídal, s vlivem na bezpečnost, neboť vytváří nové nebezpečí nebo zvyšuje již existující riziko. Čl. 18: kdo ji provede, považuje se za výrobce a vztahuje se na něj čl. 10 a postup podle čl. 25. Neprofesionální uživatel, který mění svůj vlastní výrobek, je vyňat. Retrofit opouští oblast nezávazných pokynů (soft law) a vstupuje do textu. Každá zakázka vyžaduje písemné posouzení a doložitelný závěr — chrání posouzení, ne nečinnost.
Povinnosti dovozců Slovo „dovozce“ se ve směrnici nevyskytuje. Čl. 13 (strojní zařízení a související výrobky) a čl. 14 (neúplná strojní zařízení): zajistit, aby byl proveden postup podle čl. 25, aby existovala dokumentace podle části A přílohy IV, aby bylo umístěno označení CE a přiloženy doklady a aby výrobce splnil čl. 10 odst. 5, 6 a 8; uvést vlastní kontaktní údaje, včetně digitálních (odst. 3); postarat se o návod (odst. 4); zachovat shodu při skladování a přepravě (odst. 5); v případě pochybností odmítnout uvedení na trh (odst. 2). Dovozce se stává kontrolorem s povinností odmítnout. Jeho ověření musí zanechat datovanou stopu, jinak se neuskutečnila.
Povinnosti distributorů Slovo „distributor“ se ve směrnici nevyskytuje. Čl. 15 (strojní zařízení a související výrobky) a čl. 16 (neúplná strojní zařízení): jednat s řádnou péčí; před každým dodáním na trh ověřit a) označení CE, b) EU prohlášení o shodě uvedené v čl. 10 odst. 8, c) návod v jazyce určeném členským státem, v němž se výrobek dodává na trh, d) splnění čl. 10 odst. 5 a 6 a čl. 13 odst. 3 výrobcem a dovozcem. Čtyři jednoduchá, ale vymahatelná ověření a povinnost výrobek zadržet. Prodejce, který je nedokumentuje, nese riziko místo výrobce.
Přechod role výrobce — Čl. 17: dovozce nebo distributor, který uvede výrobek na trh pod svým jménem nebo ochrannou známkou nebo ho upraví způsobem, který by mohl ovlivnit jeho soulad, se považuje za výrobce a nese povinnosti podle čl. 10 a 11. Vlastní značka distributora má regulatorní cenu: úplnou technickou dokumentaci, prohlášení, postup posuzování shody a desetileté uchovávání.
Sledovatelnost hospodářských subjektů — Čl. 19: na žádost orgánů identifikovat každý hospodářský subjekt, který vám výrobek dodal, a každý, komu jste ho dodali; tyto informace uchovávat deset let od dodání. Archivační povinnost, která patří k obchodní agendě, ne ke konstrukci. Musí přetrvat i odchod lidí.
Dozor nad trhem Čl. 4: státy zřizují nebo určují příslušné orgány a vymezují jejich úkoly. Čl. 11: ochranná doložka. Kapitola VI, čl. 43 až 46, navázaná na nařízení (EU) 2019/1020 — nápravná opatření požadovaná po hospodářském subjektu odkazují na jeho čl. 16 odst. 3. Vnitrostátní postup, ochranný postup Unie, vyhovující výrobky, které přesto představují riziko, formální nesoulad. Použitelná již od 19. 7. 2023, včetně výrobků spadajících pod směrnici (čl. 52 odst. 1) — stejně jako kapitola V (oznámené subjekty, čl. 26 až 42), použitelná od 20. 1. 2024 (čl. 54 písm. a)). Ochranné postupy na rok 2027 nečekají.
Mimořádné postupy — Kapitola IVa, čl. 25a až 25e, vložená nařízením (EU) 2024/2748 ze dne 9. 10. 2024 a použitelná od 29. 5. 2026: přednostní vyřizování oznámenými subjekty a dočasná odchylka od postupů vyžadujících jejich zapojení, pro „krizově relevantní zboží“, výhradně během režimu mimořádné situace na vnitřním trhu aktivovaného podle nařízení (EU) 2024/2747. Spící režim, který se otevírá jen prováděcím aktem Komise. Je dobré ho znát, aby se nezaměnil s trvalou úlevou.
Sankce Čl. 23: vnitrostátní režim, účinný, přiměřený a odrazující; oznámení Komisi nejpozději do 29. 6. 2008. Čl. 50: stejné přívlastky, a sankce „mohou zahrnovat trestněprávní sankce za závažná porušení“. Členské státy oznámí svá pravidla nejpozději do 20. 10. 2026 (odst. 2 ve znění opravy); čl. 50 odst. 1 se použije od téhož dne (čl. 54 písm. b) ve znění opravy). Sankční termín předchází technickému o tři měsíce. Obsah vnitrostátních sankčních režimů k nařízení jsme dosud nezjistili — je třeba ho ověřit po jejich zveřejnění.

Všechny výše uvedené odkazy na články a přílohy jsou převzaty z konsolidovaného znění nařízení (EU) 2023/1230 ke dni 27. 7. 2026 a z textu směrnice 2006/42/ES (Úř. věst. L 157, 9.6.2006). Stav norem: konsolidované prováděcí rozhodnutí (EU) 2023/1586, ověřeno 26. 8. 2026.

Pět novinek, které opravdu dají práci

Z třiceti řádků rozdílů jich pět skutečně váže inženýrské hodiny, architektonická rozhodnutí nebo rozpočet na oznámený subjekt. Ostatní se vyřeší redakční úpravou. Zde je těch pět, v pořadí podle nákladů.

příloha I, APOSTUP

Konec samocertifikace u šesti kategorií

Podle směrnice se strojní zařízení z přílohy IV mohlo obejít bez oznámeného subjektu: stačilo, aby bylo vyrobeno podle harmonizovaných norem pokrývajících všechny příslušné základní požadavky, a postačovalo interní řízení výroby (čl. 12 odst. 3 písm. a)). Nařízení tuto cestu uzavírá u šesti kategorií části A přílohy I: odnímatelná mechanická převodová zařízení a jejich ochranné kryty, servisní zvedáky pro vozidla, přenosná upevňovací zařízení s náboji a jiné rázové stroje a dvě kategorie spojené se strojovým učením. Pro ně čl. 25 odst. 2 nabízí jen tři cesty, všechny s oznámeným subjektem: EU přezkoušení typu následované modulem C, úplné zabezpečování kvality, nebo ověřování každého jednotlivého výrobku.

Důsledek pro plánování: spadá-li některý z vašich výrobků do části A, omezení není dokumentační, ale časové. Je třeba zarezervovat kapacitu oznámeného subjektu, a to dřív, než si to uvědomí celý evropský průmysl. Část B naproti tomu zachovává logiku směrnice: modul A je možný, ale jen tehdy, pokud harmonizované normy nebo společné specifikace specifické pro danou kategorii pokrývají všechny příslušné požadavky — což si, dokud podle nařízení není zveřejněna žádná norma, zaslouží pečlivé prověření.

1.1.9 · 1.2.1KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST

Bezpečnost IT se stává bezpečností strojů

Jde o novinku bez předchůdce. Požadavek 1.1.9, „Ochrana před poškozením“, vyžaduje, aby připojení jiného zařízení nevedlo k nebezpečné situaci, aby hardwarové komponenty a software či údaje se zásadním významem pro bezpečnost byly chráněny před náhodným nebo úmyslným poškozením, aby strojní zařízení shromažďovalo důkazy o každém oprávněném či neoprávněném zásahu do těchto komponent a aby byl identifikován nainstalovaný software nezbytný pro bezpečný provoz, přičemž tuto informaci musí být možné kdykoli poskytnout ve snadno přístupné podobě. Požadavek 1.2.1 doplňuje obraz na straně ovládání: ovládací systémy musí odolávat vnějším vlivům „včetně důvodně předvídatelných zlovolných pokusů třetích stran“.

Nic z toho se nedožene poznámkou na konci dokumentace. Je potřeba řetězec důvěry pro aktualizace, záznam událostí odolný proti manipulaci, soupis vestavěného softwaru a písemná odpověď na jednoduchou otázku: jak po deseti letech prokážeme, že k zásahu do bezpečnostního softwaru došlo, a kdo ho provedl? Čl. 20 odst. 9 otevírá elegantní únikovou cestu — předpoklad shody na základě systému certifikace kybernetické bezpečnosti podle nařízení (EU) 2019/881 —, předpokládá však, že takový systém bude zveřejněn v Úředním věstníku, což u strojních zařízení dosud neplatí.

1.2.1SAMOROZVÍJEJÍCÍ SE

Samorozvíjející se chování, ohraničené a zaznamenávané

Nařízení v příloze III neříká „umělá inteligence“: hovoří o strojních zařízeních s „plně nebo částečně se samorozvíjejícím chováním nebo logikou“, což je zároveň širší i účinnější. Pro tato zařízení požadavek 1.2.1 vyžaduje, aby prostor činnosti a pohybu zůstal ohraničený, aby se údaje o postupu přijímání rozhodnutí zaznamenávaly a uchovávaly jeden rok a aby byla kdykoli možná korekce; všem ovládacím systémům navíc ukládá, aby protokol nahraných verzí bezpečnostního softwaru byl aktivní po dobu pěti let. Část B přílohy III dodává, že posouzení rizik zahrnuje předvídatelný vývoj chování, pokud je výrobek navržen pro provoz s různými stupni autonomie.

Obě lhůty jsou architektonickými požadavky: vestavěná úložná kapacita, politika rotace, formát čitelný pro třetí stranu, dostupnost na stroji mimo síť. Rozhoduje se o nich při výběru řídicích jednotek, ne při revizi dokumentace. A souvislost s částí A přílohy I je přímá: pokud samorozvíjející se logika plní bezpečnostní funkci a opírá se o strojové učení, spadá výrobek pod bod 5 nebo 6 této části A — tedy pod povinné zapojení oznámeného subjektu. A konečně: od 27. července 2026 čl. 8 stanoví, že Komise doplní přílohu III akty v přenesené pravomoci o požadavky zohledňující nařízení (EU) 2024/1689 o umělé inteligenci, které se začnou uplatňovat nejpozději 2. srpna 2028: příloha III, se kterou pracujete dnes, není ta, se kterou budete pracovat v roce 2029.

čl. 10 odst. 7NÁVOD

Digitální návod a desetiletý závazek

Povolení návodu v digitálním formátu se všude prezentuje jako zjednodušení. Především je to ale přesun zátěže: z tiskárny na provozovatele webu. Podmínky čl. 10 odst. 7 platí kumulativně — vyznačit na výrobku, jak se k návodu dostat, vytvořit ho ve formátu, který uživatel může vytisknout, stáhnout a uložit, aby k němu měl přístup i v případě poruchy, a zpřístupnit ho online po celou předpokládanou dobu životnosti a nejméně deset let od uvedení na trh. K tomu přistupují dvě papírové povinnosti, které nemizí: bezplatná tištěná verze do jednoho měsíce pro uživatele, který o ni požádá v okamžiku nákupu; a bezpečnostní informace v tištěné podobě u strojních zařízení určených neprofesionálním uživatelům nebo jimi za důvodně předvídatelných podmínek používaných.

Deset let hostingu je déle, než vydrží většina redesignů webu. Předpokládá to stabilní URL, zmrazené verze s časovým razítkem, jeden jazyk pro každý trh a postup zasílání tištěné verze, který dodrží měsíční lhůtu. Stejná logika platí pro EU prohlášení o shodě, které čl. 10 odst. 8 dovoluje v návodu nahradit internetovou adresou nebo strojově čitelným kódem — se stejným požadavkem deseti let online.

čl. 3 bod 16 · čl. 18ZMĚNA

Podstatná změna je nyní v textu

Směrnice tento pojem nezná. Nařízení ho definuje v čl. 3 bodě 16: změna provedená fyzickým nebo digitálním zásahem po uvedení na trh nebo do provozu, kterou výrobce nepředvídal ani neplánoval a která má vliv na bezpečnost, neboť vytváří nové nebezpečí nebo zvyšuje již existující riziko, a to do té míry, že vyžaduje buď přidání ochranných krytů nebo ochranných zařízení, jejichž zpracování vyžaduje změnu stávajícího bezpečnostního systému, nebo přijetí dodatečných ochranných opatření k zajištění stability nebo mechanické pevnosti. Článek 18 z toho vyvozuje důsledek: osoba, která takovou změnu provede, se považuje za výrobce, musí na svou výhradní odpovědnost prohlásit shodu výrobku a použít postup posuzování shody podle článku 25.

Je to nejvíce podceňované riziko celého textu, protože nedopadá na konstruktéry strojů, ale na integrátory, servisní firmy a provozovatele, kteří modernizují svůj strojový park. Nařízení nevyžaduje, abyste se změn zdrželi: vyžaduje, abyste věděli. Písemné posouzení pro každou zakázku se závěrem, že změna podstatná je, nebo není, a jeho uchování — to odlišuje obhajitelný retrofit od neobhajitelného. Neprofesionální uživatel, který mění své vlastní strojní zařízení pro vlastní potřebu, pod tento režim nespadá; nikdo jiný.

Zdroje: nařízení (EU) 2023/1230, čl. 3, 8, 10, 18, 20 a 25 a přílohy I, III a IV, konsolidované znění ke dni 27. 7. 2026; nařízení (EU) 2026/1744 ze dne 8. 7. 2026 (Úř. věst. L, 24.7.2026) pro pododstavce doplněné do čl. 8 a 20.

Co se nemění

Úzkostné čtení nařízení vyvolává dojem, že je třeba začít úplně znovu. To není pravda, a říct to přesně ušetří stejně času jako seznam novinek. Metodický základ bezpečnosti strojních zařízení se přebírá téměř doslova — což znamená, že nejpracnější část dobře zpracované dokumentace podle 2006/42, posouzení rizik, lze přenést.

01

Opakující se postup posuzování rizika

Část B přílohy III přebírá postup beze změny: určit meze výrobku, včetně důvodně předvídatelného nesprávného použití; určit nebezpečí a nebezpečné situace; odhadnout rizika; vyhodnotit je; poté je odstranit nebo snížit v pořadí podle oddílu 1.1.2. To je logika normy EN ISO 12100, beze změny.

02

Hierarchie ochranných opatření

Nejdřív konstrukce, pak ochrana, nakonec informace. Zásady zajišťování bezpečnosti podle oddílu 1.1.2 jsou použitelné „ve všech případech“, i u neúplných strojních zařízení, přesně jako podle směrnice.

03

Logika ochranných krytů

Pevné ochranné kryty, které lze uvolnit jen s použitím nářadí, snímatelné ochranné kryty se zajištěním, nastavitelné ochranné kryty omezující přístup jen do oblastí nezbytných pro práci: požadavky 1.4.1 až 1.4.3 zachovávají strukturu i podstatu přílohy I směrnice.

04

Samocertifikace pro většinu strojních zařízení

Strojní zařízení, které nespadá do žádné kategorie přílohy I, se nadále posuzuje interním řízením výroby, modul A podle přílohy VI (čl. 25 odst. 4). To platí pro převážnou část průmyslových strojů — základní pravidlo se nezměnilo.

05

Role harmonizovaných norem

Mechanismus předpokladu shody je v principu stejný (čl. 20 odst. 1 oproti čl. 7 odst. 2 směrnice). Nemění se pravidlo, ale stav seznamu: odkazy podle nařízení teprve přijdou.

06

Lhůta deseti let

Deset let podle směrnice, deset let podle nařízení. Posouvá se jen počátek lhůty, z data výroby na uvedení na trh nebo do provozu (čl. 10 odst. 3).

Pečlivá dokumentace podle 2006/42 nepatří do koše: stačí ji převést. Přibližná dokumentace podle 2006/42 se převést nedá — musí se udělat znovu, a nařízení přibližnost zviditelňuje ještě víc.

Zdroje: nařízení (EU) 2023/1230, části A a B přílohy III, oddíly 1.1.2, 1.4.1 až 1.4.3, čl. 20 odst. 1 a čl. 25 odst. 4; směrnice 2006/42/ES, příloha I, obecné zásady, a čl. 7 odst. 2.

Vaše dokumentace podle 2006/42: co se použije znovu a co se přepracuje

Položku po položce: co se stane s existující technickou dokumentací. Tři stavy: co se přenese beze změny, co se přepracuje změnou odkazů nebo obsahu, a co nemá předchůdce a musí se vybudovat.

Převod technické dokumentace podle směrnice 2006/42/ES do režimu nařízení (EU) 2023/1230
Část dokumentaceStavCo je třeba udělatPrávní základ
Analýza rizik Použije se znovu Opakující se postup se přebírá beze změny. Ověřit dvě doplnění: nebezpečí související s předvídatelným vývojem samorozvíjejícího se chování a rizika interakcí v rámci souboru strojních zařízení, která fungují jako integrovaný celek. příloha III, část B, bod 1
Seznam základních požadavků a odůvodnění Přepracovat Přečíslovat z přílohy I na přílohu III a poté znovu projít: srovnávací tabulka pracuje na úrovni kapitol, nikoli oddílů. Doplnit „nebo související výrobek“ tam, kde výrobek takovým výrobkem je. příloha III · příloha XII
Výkresy, schémata, výpočty Použije se znovu Písmena c) a d) části A přílohy IV požadují tytéž podklady jako příloha VII směrnice: konstrukční a výrobní výkresy, schémata součástí, podsestav a obvodů a vysvětlivky potřebné k jejich pochopení. příloha IV, A, c) a d)
Zprávy a výsledky zkoušek Použije se znovu Písmena g) a o): zprávy o výsledcích konstrukčních výpočtů, zkoušek, kontrol a přezkoušení, včetně těch provedených na součástech a příslušenství. Ověřit jen, že každá zkouška je přiřazena k požadavku přílohy III, který pokrývá. příloha IV, A, g) a o)
Seznam použitých norem Vytvořit znovu Předpoklad shody změnu předpisu nepřežije: váže se na normy, na něž byly zveřejněny odkazy v Úř. věst. podle nařízení, a k 26. 8. 2026 to neplatí pro žádnou. Vést u každé normy dvojí datovaný stav a sledovat prováděcí rozhodnutí. čl. 20 odst. 1 · příloha IV, A, e) a f)
Návod k použití Přepracovat Obsah se z velké části přenese, ale: odstranit formalismus „původní návod k používání“ / „překlad původního návodu k používání“, který už v textu není; uplatnit jazykový režim čl. 10 odst. 7; doplnit EU prohlášení o shodě, nebo internetovou adresu či strojově čitelný kód, který k němu vede. čl. 10 odst. 7 · příloha III, 1.7.4
Prohlášení o shodě Vytvořit znovu Nový vzor, nový název, nový odkaz: EU prohlášení o shodě podle vzoru v části A přílohy V, s odkazem na nařízení; „průběžně se aktualizuje“. Je-li zveřejněno online, počítat s deseti lety dostupnosti. čl. 21 · příloha V, A · čl. 10 odst. 8
Označení a typový štítek Přepracovat Ověřit identifikační údaje podle čl. 10 odst. 5, doplnit digitální kontaktní údaje podle odst. 6 a číslo oznámeného subjektu, pokud zvolený postup spadá pod čl. 25 odst. 2 nebo odst. 3 písm. b), c) nebo d). čl. 10 odst. 5–6 · čl. 24
Dokumentace neúplného strojního zařízení Přepracovat Technická dokumentace podle části B přílohy IV; návod k montáži podle přílohy XI; prohlášení o zabudování podle části B přílohy V pod názvem EU prohlášení o zabudování, průběžně aktualizované. čl. 11 · čl. 22 · přílohy IV, V, XI
Volba postupu posuzování shody Přepracovat Výrobek znovu zařadit: část A, část B, nebo mimo přílohu I. Část A modul A definitivně uzavírá; část B ho otevírá jen pod podmínkou norem pokrývajících všechny příslušné požadavky. čl. 6 · čl. 25 · příloha I
Kybernetická bezpečnost Vytvořit nově V dokumentaci podle 2006/42 bez předchůdce. Ochrana kritických komponent a softwaru, shromažďování důkazů o zásazích, soupis nainstalovaného softwaru, záznam událostí a lhůty uchovávání. příloha III, 1.1.9 a 1.2.1
Softwarové prvky a systémy se senzory Vytvořit nově Připravit předání zdrojového kódu nebo programové logiky bezpečnostně relevantního softwaru na odůvodněnou žádost orgánu; zdokumentovat možnosti, omezení, data a postupy vývoje, testování a validace senzorově regulovaných, dálkově ovládaných nebo autonomních výrobků. příloha IV, A, m) a n) · čl. 10 odst. 3
Organizace uchovávání Přepracovat Posunout počátek desetileté lhůty z data výroby na uvedení na trh nebo do provozu a založit samostatný registr pro sledovatelnost hospodářských subjektů směrem k dodavatelům i odběratelům. čl. 10 odst. 3 · čl. 19

Zdroje: nařízení (EU) 2023/1230, čl. 6, 10, 11, 19, 20, 21, 22, 24 a 25, přílohy I, III, IV, V, XI a XII; směrnice 2006/42/ES, přílohy I a VII. Čteno 26. 8. 2026 v konsolidovaném znění.

Šest otázek, šest odpovědí se zdroji

Použije se nařízení od 14., nebo od 20. ledna 2027?

Od 20. ledna 2027. Text vyhlášený v Úř. věst. L 165 ze dne 29. června 2023 uváděl v článcích 51, 52 a 54 datum „14. ledna 2027“; oprava vyhlášená v Úř. věst. L 169 ze dne 4. července 2023, s. 35 toto datum nahrazuje 20. lednem 2027 (body 5, 6 a 10). Past není teoretická: neopravená HTML verze původního textu na EUR-Lex stále zobrazuje „14. ledna“, zjištěno 26. srpna 2026, kdežto konsolidované znění obsahuje opravu mezi značkami ►C1. V případě pochybností je dokumentačně rozhodující konsolidované znění a právně rozhodující oprava.

Je třeba přepracovat dokumentaci již prodaných strojů?

Ne. Čl. 52 odst. 1 stanoví, že členské státy nesmějí bránit dodávání na trh výrobků, které byly uvedeny na trh v souladu se směrnicí před 20. lednem 2027. Platí však dvě výhrady. První: kapitola VI nařízení, věnovaná dozoru nad trhem, se na tyto výrobky vztahuje již od 19. července 2023, a to místo článku 11 směrnice. Druhá: podstatná změna ve smyslu čl. 3 bodu 16 činí z toho, kdo ji provede, výrobce podle článku 18, a změněný výrobek pak spadá pod nařízení.

Zůstávají moje certifikáty ES přezkoušení typu v platnosti?

Čl. 52 odst. 2 stanoví, že certifikáty ES přezkoušení typu a rozhodnutí o schválení vydané v souladu s článkem 12 směrnice „zůstávají v platnosti do skončení jejich doby platnosti“. Text výslovně neříká, zda takový certifikát postačí i pro uvedení na trh po 20. lednu 2027, kdy je použitelným postupem postup podle článku 25 a EU přezkoušení typu upravuje příloha VII nařízení. Bod k ověření s příslušným oznámeným subjektem a případně podle pokynů Komise: podle stávajícího textu to netvrdíme.

Zakládá harmonizovaná norma podle 2006/42 předpoklad shody i podle nařízení?

Ne automaticky. Čl. 20 odst. 1 váže předpoklad shody na harmonizované normy, „na něž byly zveřejněny odkazy v Úředním věstníku Evropské unie“ — podle použitelného předpisu. K 26. srpnu 2026 není podle nařízení zveřejněna žádná norma; platné odkazy jsou zveřejněny podle směrnice, prováděcím rozhodnutím (EU) 2023/1586, které zrušilo rozhodnutí (EU) 2019/436 a bylo šestkrát změněno, naposledy rozhodnutím (EU) 2026/546 ze dne 12. března 2026. První várka odkazů podle nařízení je ohlášena na konec roku 2026, tento termín však pochází ze soukromého zdroje, nikoli od Komise: je třeba s ním zacházet jako s pracovní hypotézou, ne jako s datem.

Mohu své stroje dál certifikovat sám?

Záleží to zcela na příloze I. Mimo přílohu I zůstává pravidlem interní řízení výroby — modul A, příloha VI — (čl. 25 odst. 4), a to se týká většiny průmyslových strojů. U části B přílohy I je modul A otevřen jen tehdy, je-li výrobek navržen v souladu s harmonizovanými normami nebo společnými specifikacemi specifickými pro danou kategorii, které pokrývají všechny příslušné základní požadavky; jinak je třeba EU přezkoušení typu následované modulem C, úplné zabezpečování kvality, nebo ověřování každého jednotlivého výrobku. U části A přílohy I — šest kategorií — samocertifikace už neexistuje, bez ohledu na použité normy.

Mizí tištěný návod?

Ne: stává se podmíněným, a to není totéž. Čl. 10 odst. 7 povoluje digitální formát, pokud výrobce vyznačí, jak se k návodu dostat, poskytne formát, který lze vytisknout, stáhnout a uložit a který je přístupný i v případě poruchy, a udržuje návod online po předpokládanou dobu životnosti a nejméně deset let od uvedení na trh. Tištěná verze zůstává uživateli, který o ni požádá v okamžiku nákupu, bezplatně k dispozici do jednoho měsíce. A u strojních zařízení určených neprofesionálním uživatelům — nebo jimi za důvodně předvídatelných podmínek používaných — se bezpečnostní informace nezbytné pro uvedení do provozu a bezpečné používání poskytují v tištěné podobě, bez podmínek.

Zdroje

Předpisy. Nařízení (EU) 2023/1230 ze dne 14. června 2023 o strojních zařízeních, Úř. věst. L 165, 29.6.2023 — vyhlášený text · konsolidované znění ke dni 27. 7. 2026 (02023R1230) · oprava, Úř. věst. L 169, 4.7.2023, s. 35. Směrnice 2006/42/ES ze dne 17. května 2006, Úř. věst. L 157, 9.6.2006 — úplné znění.

Pozměňující předpisy k nařízení. Nařízení (EU) 2024/2748 ze dne 9. 10. 2024 (Úř. věst. L, 8.11.2024) — vložení kapitoly IVa, mimořádné postupy, použitelné od 29. 5. 2026 · Nařízení (EU) 2026/1744 ze dne 8. 7. 2026 (Úř. věst. L, 24.7.2026) — čl. 8 a čl. 20 odst. 10, oblast umělé inteligence, použitelné od 27. 7. 2026. Obě jsou uvedena v záhlaví konsolidovaného znění (bloky ►M1 a ►M2).

Další uvedené předpisy. Nařízení (EU) 2019/1020 o dozoru nad trhem, na které odkazuje čl. 43 · Nařízení (EU) 2024/2747, podle kterého se aktivují mimořádné postupy · Nařízení (EU) 2019/881, na které odkazuje čl. 20 odst. 9 · Nařízení (EU) 2024/1689 o umělé inteligenci, na které odkazují čl. 8 a čl. 20 odst. 10.

Harmonizované normy. Konsolidované prováděcí rozhodnutí (EU) 2023/1586 (02023D1586-20260515), které zrušilo rozhodnutí (EU) 2019/436, naposledy změněné rozhodnutím (EU) 2026/546 ze dne 12. 3. 2026 · souhrnný seznam Evropské komise. K 26. 8. 2026 nezjištěn žádný odkaz podle nařízení (EU) 2023/1230.

Výhrady. Řádky tohoto srovnání jsou převzaty přímo z citovaných předpisů; hodnocení praktických důsledků je naší analýzou a orgány Unie nezavazuje. Tři body zůstávají označeny jako nejisté, a to přímo v textu stránky: přesný dosah certifikátů ES přezkoušení typu po 20. 1. 2027, obsah vnitrostátního sankčního režimu přijatého podle článku 50 a harmonogram prvních odkazů na normy podle nařízení. Konsolidované znění je dokumentační nástroj bez právního účinku: pro každé rozhodnutí je třeba vycházet z textu vyhlášeného v Úředním věstníku a z jeho opravy.